Browse the web faster with Firefox

Koła studenckie i organizacje



Koło Naukowe Resocjalizacji Uniwersytetu Szczecińskiego



 

Koło Naukowe Resocjalizacji działa w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego od 10 lat, a jego opiekunem jest niezmiennie od chwili powstania dr Hubert Kupiec. W ramach działalności Koła prowadzone są od 2011r. cyklicznie, co roku warsztaty fotograficzne z udziałem wychowanków z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz studentów członków Koła. Podczas cotygodniowych zajęć doskonalone są nowe metody pracy z młodzieżą niedostosowaną społecznie, a studenci mają okazję do kształtowania swojej tożsamości zawodowej i rozwijania umiejętności metodycznych. Poza tym członkowie Koła odbywają okresowo wizyty studyjne w różnych instytucjach resocjalizacyjnych (Schronisko dla Nieletnich, Areszt Śledczy, Zakład Poprawczy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy) oraz prowadzą badania naukowe nad tożsamością dewiacyjną przebywających w nich wychowanków. Jednocześnie uczestniczą również aktywnie w cyklicznych spotkaniach i konferencjach organizowanych przez te instytucje.


 Pracownia Profilaktyki, Resocjalizacji i  Readaptacji Społecznej 


pracownia

Koncepcja funkcjonowania pracowni to inicjatywa wielkopolskich środowisk akademickich, wsparta przez praktyków resocjalizacji z instytucji penitencjarnych /min. Zakładu Poprawczego w Poznaniu/, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych oraz pracowników dydaktycznych i doktorantów innych krajowych uczelni. Istotne wsparcie dla tworzonego projektu stanowić będą międzynarodowe kontakty z zaprzyjaźnionymi środowiskami teoretyków i praktyków resocjalizacji z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Celem podejmowanych działań w ramach pracowni badawczej, jest próba spojrzenia na problematykę szeroko rozumianej resocjalizacji i pracy socjalnej z perspektywy lokalnej i stopniowo rozszerzanie refleksji w kierunku spojrzenia uwzględniającego konteksty systemowe. Swego rodzaju napięcie pomiędzy lokalnością, a globalnością podejmowanej problematyki, ma stanowić o glokalnym obliczu inicjatyw badawczych. Schemat działalności uwzględnia problematykę aksjologiczną, wciąż niezwykle ważną dla tej sfery oddziaływań, zagadnienia penitencjarne, zarówno w stosunku do dorosłych jaki nieletnich  i rozwinięcie probacyjne. Jednocześnie nie bez znaczenia pozostaje element wsparcia dla oddziaływań resocjalizacyjnych w środowiskach lokalnych oraz co szczególnie ważne, wsparcie osób poszkodowanych przestępstwami. Realizacja tego ambitnego planu, w założeniu  jego animatorów, będzie systematycznie przedstawiana w formule konferencji i cyklicznych publikacji. 


Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych

logowssk 

Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych jest organizacją zrzeszająca kuratorów zawodowych z kilkunastu okręgów sądowych w Polsce. Od wielu  lat konsekwentnie reprezentuje środowisko kuratorskie w ramach kontaktów z Ministerstwem Sprawiedliwości, środowiskami naukowymi z kraju i za granicy oraz instytucjami i organizacjami probacyjnymi z Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Australii. Od początku swojej działalności priorytetem aktywności środowiska WSKS była chęć zapoznania się z funkcjonowaniem systemów probacji w innych krajach, celem krytycznej analizy innych rozwiązań oraz promowania dobrych praktyk, stosowanych przez kuratorów zagranicą. Aktywność w tym wymiarze spotykała się zawsze ze wsparciem i współdziałaniem ze środowiskami akademickimi, co przynosiło efekt w postaci wspólnych przedsięwzięć, realizowanych w ramach przełomowych konferencji naukowych, projektów badawczych i publikacji. W bieżącym roku Wielkopolskie Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych obchodzi 15 – lecie swojego istnienia.
Strona internetowa WSKS www.kurator.org.pl

 


Koło Resocjalizacji
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

logoaps