Browse the web faster with Firefox

Prelegenci

Zaproszenie do udziału w seminarium przyjęli i udział potwierdzili:


płk Dariusz Szatkowski
Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy



01 
Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1984 roku związany zawodowo z Służbą Więzienną, najpierw jako wychowawca a następnie kierownik działu penitencjarnego. W 1998 roku awansowany na stanowisko zastępcy dyrektora Aresztu Śledczego w Inowrocławiu. W późniejszym okresie był dyrektorem tej jednostki oraz dyrektorem Zakładu Karnego we Włocławku. Od 01.05.2012 roku płk Dariusz Szatkowski jest Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Bydgoszczy, któremu podlega 11 jednostek penitencjarnych. Płk Szatkowski jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej, organu doradczego Ministra Sprawiedliwości oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowrocławiu.

prof. nzw. dr hab. Marek Konopczyński
Rektor Pedagogium WSNS w Warszawie

konopczynski 

 

Autor naukowej koncepcji twórczej resocjalizacji, której badawcze i naukowe refleksje mieszczą się w nurcie współczesnych poszukiwań teoretycznej bazy oddziaływań resocjalizacyjnych wynikających z heurystycznej wizji rozwoju człowieka.

Autor 7 monografii naukowych, współautor i redaktor naukowy 11 pozycji książkowych oraz ponad 100 rozpraw i artykułów. Rektor i założyciel Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. Członek Komitetu Nauk Pedagogicznych przy Wydziale I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk – kadencja 2011-2014. Zastępca Przewodniczącego Rady Programowo – Naukowej kwartalnika „Probacja” (czasopismo Ministra Sprawiedliwości). Członek Komisji Współpracy z Polonią Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W latach 1992-1995 –Dyrektor Departamentu Opieki, Wychowania i Kultury Fizycznej w  Ministerstwie Edukacji Narodowej


prof. nzw. dr hab. Beata Maria Nowak
Pedagogium w Warszawie

nowak 

Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, profesor nadzwyczajny Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie: członek Prezydium Rady Naukowej (sekretarz naukowy), wicedyrektor Instytutu Nauk Społecznych ds. nauki oraz kierownik Naukowo – Badawczej Akademii Pedagogium i studiów podyplomowych. Członek Zespołu Pedagogiki Resocjalizacyjnej Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Członek Rady Naukowej Instytutu Studiów Interdyscyplinarnych w Brnie (Czechy) w latach 2012 - 2013. Redaktor tematyczny rocznika „Resocjalizacja Polska”. Ekspert oraz członek zespołów w polskich i międzynarodowych projektach naukowo – badawczych.

Jan Hannant
Dyrektor Służb Probacyjnych w Sheffield

jan 

Absolwentka kryminologii. Od 27 lat pracuje w brytyjskim systemie probacji. Aktualnie odpowiedzialna za wprowadzenie nowych rozwiązań, będących konsekwencją zmian systemowych. Zajmuje się analizą kwalifikacji kuratorów brytyjskich. Jednocześnie jest specjalistką od planowania, organizowania i wydatkowania budżetu, którym dysponują brytyjscy kuratorzy. Uczestniczka wielu konferencji międzynarodowych.  


Sarah Mainwaring
Dyrektor Służb Probacyjnych w Rotheram

sarah 

Absolwentka prawa i pracy socjalnej. Od 1992 pracuje w brytyjskim systemie probacji, początkowo w sądzie, a następnie jako specjalistka pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie. Autorka artykułów nt przestępczości kobiet i pracy z osobami uzależnionymi od narkotyków. Aktualne zainteresowania naukowe i praktyczne koncentruje na tworzeniu lokalnego wsparcia dla służb probacyjnych, przestępczości kobiet, przeciwdziałaniu seksualnemu wykorzystywaniu dzieci i przestępczości z użyciem broni palnej. Uczestniczka wielu konferencji międzynarodowych.

Robert Cotterell
Z-ca Dyrektora Służb Probacyjnych w Barnsley

Robert Cotterell 

Absolwent Sheffield Haalam University, autor wielu publikacji nt. specyfiki funkcjonowania systemu probacji w Wielkiej Brytanii, uczestnik konferencji naukowych w wielu krajach świata. Aktywny członek Association of Black Probation Officers, animator współpracy pomiędzy służbami kuratorskimi z Polski i Wielkiej Brytanii, organizator wizyt studyjnych polskich studentów i kuratorów w Wielkiej Brytanii. Propagator kultury jamajskiej w Wielkiej Brytanii.

Irena Szostak
Kurator Okręgowy Sąd Okręgowy w Poznaniu

szostak

Absolwentka UAM w Poznaniu, Wydział filozoficzno - historyczny. Od 1971 roku związana zawodowo z kuratelą sadową. Kurator Wojewódzki, a następnie długoletni Kurator Okręgowy w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wykładowca akademicki na Wyższych Uczelniach w Poznaniu. Współzałożyciel WSKS i Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych w latach 2009 - 2011.Organizator wielu wyjazdów studyjnych za granicę (USA, Wlk. Brytania, Francja, Dania) oraz wielu konferencji i spotkań międzynarodowych dotyczących probacji. Członek prezydium Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego,  wszystkich III kadencji.  

Wojciech Mroczkowski
Z-ca Kuratora Okręgowego Sąd Okręgowy w Poznaniu

mroczkowski 

Absolwent UAM w Poznaniu, Wykładowca akademicki na wyższych uczelniach w Wielkopolsce. Obecnie Prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych. Sekretarz Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym Województwa Wielkopolskiego oraz członek Rady Programowej Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej OHP. Współinicjator utworzenia Pracowni Profilaktyki Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej. 


doc. dr Przemysław Frąckowiak
Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno Ekonomiczna
w Środzie Wielkopolskiej

frackowiak 

Rektor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno Ekonomicznej w Środzie Wielkopolskiej, kierownik Zakładu Pedagogiki Wsparcia i Pomocy Społecznej, współinicjator utworzenia Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej. Redaktor naczelny serii monograficznej Próby i Szkice Humanistyczne. Od wielu lat zajmuje się problematyką resocjalizacji młodzieży niedostosowanej społecznie. Swoją działalność akademicką łączy z aktywnością praktyczną, pracując w charakterze wychowawcy w zakładzie poprawczym. W szczególności jego zainteresowania koncentrują się na uwarunkowaniach efektywności resocjalizacji młodzieży w warunkach instytucji izolacyjnych oraz problematyce klimatu społecznego takich instytucji. Obecnie koncentruje się na zagadnieniach związanych z zawodowym funkcjonowaniem personelu zakładów poprawczych. Opublikował monografię: Kierunki rozwoju resocjalizacji w polskich zakładach dla nieletnich. Redaktor i współredaktor prac zbiorowych z zakresu pedagogiki społecznej i resocjalizacyjnej, a także autor licznych artykułów naukowych z tego zakresu.


dr Ewelina Wojtera
Kurator Specjalista Sądu Rejonowego w Kutnie
 

Doktor Ewelina Wojtera 

 

Delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości. Sekretarz redakcji czasopisma PROBACJA. Jest współautorką dwóch książek „Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle badań ogólnopolskich" (2013) oraz „Wiktymizacja społeczeństwa polskiego w świetle badań ogólnopolskich” (2011). Opublikowała kilka prac z zakresu kurateli sądowej także w języku angielskim. Prowadzi badania z zakresu wiktymologii kryminalnej i suicydologii. Organizator i prelegent podczas kilkunastu konferencji naukowych. Pasjonuje się zagadnieniami dotyczącymi nowoczesnych koncepcji zarządzania oraz coachingiem. 

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Europejskiego Podyplomowego Studium Problematyki Przestępczości przy Uniwersytecie Łódzkim oraz  Studiów podyplomowych na Wydziale Menedżerskim w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W 2012 roku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego obroniła pracę doktorską nt. Wiktymizacji sądowych kuratorów zawodowych. 


dr Sławomir Stasiorowski
Starszy Kurator Zawodowy Sądu Rejnowego w Iławie
 
Główny specjalista w Departamencie Wykonania Orzeczeń
i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości

stasiorowski 

Sekretarz Prezydium Rady Głównej do Spraw Społecznej Readaptacji
i Pomocy Skazanym, której przewodniczy Minister Sprawiedliwości. Działa na rzecz rozwijania interdyscyplinarnych form readaptacji społecznej skazanych przy współudziale organizacji pozarządowych. Współzałożyciel Fundacji na rzecz rozwoju probacji „Probare”, rzecznik dyscyplinarny dla zawodowych kuratorów sądowych w latach 2008-2013, delegat do Krajowej Rady Kuratorów i zastępca komisji legislacyjno-prawnej KRK w latach 2010-2013. Wykładowca szkół wyższych, organizator, uczestnik i prelegent wielu konferencji naukowych, prowadzi liczne szkolenia dla kuratorów sądowych. Autor publikacji związanych
z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej oraz udziału społeczeństwa
w wykonywaniu orzeczeń sądu.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, kierunek – prawo, a także studiów podyplomowych na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie, z zakresu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji. W 2013 roku obronił dysertację doktorską pt. „O nowy model kurateli sądowej”, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa – postępowania karnego.