ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ

Rosnąca dynamika przestępczości dorosłych i nieletnich, wzrost patologii społecznych oraz pojawienie się nowych ich form, także za więziennym murem, stanowią wyzwania dla współczesnej resocjalizacji. Od dłuższego czasu narasta sceptycyzm wobec realizacji idei resocjalizacji jako działań podmiotowych ukierunkowanych na zmianę funkcjonowania osób naruszających prawo. Nieskuteczność oddziaływań odnosi się w szczególności do szeroko pojmowanej resocjalizacji instytucjonalnej skoncentrowanej w zakładach poprawczych i karnych. Należy podkreślić, że rozwiązania sugerujące priorytet izolacji i kary wobec oddziaływań resocjalizacyjnych i terapeutycznych są nie tylko obciążone fałszywą wizją skuteczności odstraszania społecznego ale też  niebezpiecznie sugerują pomysł porzucenia rozwiązań podmiotowo ukierunkowanych na poprawę i readaptację. 

Kolejna, IX edycja Konferencji „Za kurtyną resocjalizacji- kontrowersje, wyzwania, perspektywy” stanowi w zamierzeniu organizatorów zaproszenie do rozważań i dyskusji w zakresie rozmaitych aspektów działalności resocjalizacyjnej, profilaktycznej, kontrowersji oraz wyzwań, jakie podlegają dyskursowi z uwagi na zmieniające się zagrożenia społeczne, analiz autorskich badań empirycznych oraz refleksji nad złożonością ludzkiego umysłu.

Podstawowym celem naukowym Konferencji jest wymiana doświadczeń, poglądów oraz poznanie wyników najnowszych badan naukowych sytuujących się w obszarze resocjalizacji i terapii dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem a także osób dorosłych, którzy weszli w konflikt z prawem. Bezpośrednio powiązanym z zagadnieniami resocjalizacyjnymi jest obszar działań profilaktycznych i prewencyjnych. Nie zostaną pominięte także nowe inicjatywy legislacyjne dotyczące sytuacji dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem oraz rozwiązania formalne wskazujące na możliwości resocjalizacji w środowisku otwartym i instytucjonalnym

Wzorem spotkań konferencyjnych z lat ubiegłych przewidujemy wymianę doświadczeń, mającą na celu poszukiwanie innowacyjnych metod zmierzających do wzrostu skuteczności prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych, korekcyjnych, terapeutycznych zarówno w warunkach izolacji, jak i w szeroko rozumianym środowisku otwartym.